1. Uprawnione działania
Mobilność studentów – studenci I, II i III stopnia:Mobilności studentów i pracowników uczelni wyższych są mobilnościami realizowanymi na zasadach programu Erasmus+ dla Szkolnictwa Wyższego.
Uwaga:
Wnioskodawca składa jeden zbiorczy wniosek na wszystkie działania, które przewiduje w ramach projektu Mobilności w szkolnictwie wyższym.
2. Uprawnieni Wnioskodawcy
Polskie uczelnie wyższe posiadające Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE).
3. Uprawnieni Partnerzy
Projekty realizowane w ramach komponentu mogą być realizowane w partnerstwie zgodnie z katalogiem kwalifikowalnych partnerów określonych w pkt. I.4 niniejszego zaproszenia. Partnerstwo powinno składać się z co najmniej 2 podmiotów. Wnioskodawca składa wniosek w imieniu wszystkich partnerów zaangażowanych w projekt. Do wniosku wymagane jest załączenie listu intencyjnego podpisanego przez wszystkich partnerów.
W przypadku mobilności pomiędzy uczelniami, zarówno uczelnia wysyłająca, jak i przyjmująca musi posiadać aktualną Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE).
4. Czas trwania projektu
Kwalifikowany czas trwania jednego projektu w ramach Mobilności w szkolnictwie wyższym będzie wynosił do 15 miesięcy - od 1 lipca 2020 r. do końca września 2021 r.
5. Dofinansowanie projektu
minimalne dofinansowanie 20 000,00 EUR
maksymalne dofinansowanie 200 000,00 EUR
Dofinansowanie jest przyznawane Wnioskodawcom, którzy spełnią warunki formalne do wysokości dostępnych środków w ramach naboru. W przypadku niewystarczających środków w ramach naboru do pokrycia całkowitej wnioskowanej kwoty, Operator Programu przeliczy wartość każdego z kwalifikowalnych projektów wg poniższego współczynnika:
i doda do tak wyliczonej wartości każdego z projektów, w którym występowały koszty uczestników ze specjalnymi potrzebami, kwotę wynikającą z tej części budżetowej.
Jeśli otrzymany wynik dla danego projektu będzie niższy niż kwota minimalnego dofinansowania, wartość projektu zostaje zwiększona do 20 000,00 EUR.
Jeśli zaktualizowana wartość projektów również przewyższy dostępną alokację, zostanie sporządzona lista rankingowa projektów na podstawie efektywności ekonomicznej, poprzez zastosowanie dla każdego z projektów następującego wyliczenia:
Wynik zostanie zaokrąglony do 4 miejsc po przecinku. Im będzie wyższy, tym wyżej projekt znajdzie się na liście rankingowej. W przypadku jednakowego wyniku, o pozycji na liście decydować będzie kolejność złożenia wniosku aplikacyjnego. Środki są przyznawane w wysokości zaktualizowanej wartości projektu od projektu z najwyższym wynikiem powyższego wyliczenia aż do wyczerpania alokacji. Jeśli pozostanie kwota wyższa od 20 000 EUR, ale nie pozwalająca pokryć całkowitej wartości kolejnego projektu na liście rankingowej, aplikujący, który go złożył, zostanie poproszony o zmniejszenie wartości projektu do kwoty pozostałej w ramach dostępnej alokacji. Jeśli nie dokona takiej korekty, środki te przechodzą na kolejny projekt na liście rankingowej, z zachowaniem wskazanej procedury.
Zarząd FRSE, przy zatwierdzaniu ostatecznej listy projektów do dofinansowania, kieruje się zasadami określonymi dla zastosowania powyższego algorytmu.
6. Koszty kwalifikowalne
W ramach jednostkowych kosztów ryczałtowych:Koszty rzeczywiste:
Koszty związane z osobami towarzyszącymi – jednostkowe stawki ryczałtowe.
7. Kryteria wyboru
Warunki formalne:
Na etapie oceny projektów warunki formalne określone w pkt. 1-6 weryfikowane będą na podstawie „Oświadczenia” podpisanego przez reprezentanta prawnego Wnioskodawcy.
Niespełnienie warunków formalnych, o których mowa w pkt 1-14 będzie skutkowało pozostawianiem wniosku o dofinansowanie bez rozpatrzenia, bez wzywania do uzupełnienia braku.
- - -
[1] Jeśli projekt realizowany jest w partnerstwie warunek formalny dotyczy również Partnera projektu.
[2] jw.
8. System płatności i raportowanie
Środki zostaną przekazane do beneficjenta zgodnie z poniższym schematem:
Operator Programu przewiduje dwa raporty okresowe w terminach określonych w umowie dotyczącej projektu i sprawozdaniu końcowym. Raport końcowy jest przedkładany w ciągu 30 dni roboczych po zakończeniu projektu.
9. Załączniki do wniosku
1) Oświadczenie reprezentanta prawnego instytucji wnioskodawcy (skan).
2) Aktualny dokument rejestracyjny lub inny dokument zawierający informację o reprezentacji prawnej Wnioskodawcy za wyjątkiem dokumentów dostępnych elektronicznie w rejestrach publicznych (skan) – jeśli dotyczy
3) List intencyjny podpisany przez reprezentanta prawnego partnera/partnerów projektu (skan) – jeśli dotyczy
4) Upoważnienie do podpisania wniosku przez osobę inną niż reprezentant prawny (skan) – jeśli dotyczy.
5) Oświadczenie dot. pomocy de minimis (skan) – jeśli dotyczy.
10. Dokumenty aplikacyjne
1) Szkic wniosku - Komponent II